WEWNĘTRZNA CZĘŚĆ DOMU

Nawet wewnątrz naszego własnego domu może­my czuć się zagrożeni i niespokojni. Jedna z moich klientek mieszkała na czternastym piętrze bloku i czę­sto miewała sny, w których ciągle spadała. W jej sy­pialni znajdowało się kilka cech, które mogły wywo­ływać taki stan. Po pierwsze, głowa jej łóżka była ustawiona pod oknem, co mogło być postrzegane przez podświadomość jako miejsce narażone na nie­bezpieczeństwo. Po drugie, naprzeciwko łóżka znaj­dowały się duże szklane przesuwne drzwi prowadzące na mały balkon, z którego rozciągał się widok niemal z lotu ptaka na miasto. Na podłodze leżał niebieski dywan. Niebieski jest kolorem wody, nieba - czyli tego, co nie jest solid­ne ani stabilne. Ponadto naprzeciw łóżka z wysokiej półki zwisał bluszcz.

Zasugerowałem następujące rozwią­zania: obrócenie łóżka tak, by gło­ wa znajdowała się od strony solidnej ściany; zasu­wanie zasłon zakrywających drzwi balkonu w nocy; zmiana dywanu na inny, o kolorze bardziej zbliżo­nym do „ziemi"; usunięcie „akrobatycznej" rośliny; wstawienie do pokoju dużych roślin w donicach wy­konanych z kamienia lub gliny, co pozwoli na zwięk­szenie poczucia stabilności.

Z powyższego przykładu można wyciągnąć poży­teczne wskazówki, których zastosowanie przyczyni się do poprawy jakości naszego snu poprzez stwo­rzenie - nawet w sposób symboliczny - bezpieczniej­szego środowiska. Można również:

Zamontować dodatkową deskę wzmacniającą gło­wę łóżka,

Unikać zawieszania na ścianie znajdującej się nad głową łóżka jakichkolwiek obrazów, luster, półek i tym podobnych przedmiotów,

ustawić łóżko w ten sposób, że jego głowa znaj­duje się możliwie jak najdalej od drzwi prowadzą­cych do sypialni,

Nie spać w takiej pozycji, w której widzisz swoje odbicie w lustrze.

 Jeżeli głowa lub nogi łóżka znajdują się blisko drzwi prowadzących do sypialni umieść pomiędzy drzwiami a łóżkiem stolik lub szafkę, stanowiącą barierę ochronną.

Wiele z tych pomysłów można zastosować rów­nież do innych miejsc przeznaczonych do odpoczyn­ku i relaksacji. Na przykład upewnij się, że krzesła w twoim salonie mają wysokie oparcia, że nie sie­dzisz tyłem do drzwi lub dużego okna, że żadne cięż­kie przedmioty nie zwisają ze ściany nad twoją głową i tak dalej.

Do pozostałych cech naszych domów, które mogą się przyczynić do zwiększenia poczucia niepewności możemy zaliczyć:

Schody bez poręczy lub z bardzo cienkimi, słaby­mi poręczami.

Schody bez podnóżków pomiędzy poszczególny­mi stopniami.

Bardzo szerokie szklane drzwi i okna, sięgające od podłogi aż do sufitu - mogą działać bardzo desta­bilizująco, jeżeli są umiejscowione z przodu domu. W takiej sytuacji należy umieścić duże lub ciężkie przedmioty przed drzwiami/oknami (rośliny do­niczkowe, posągi, stoły itp.).

Szklane półki lub blaty stołu. Wiemy, że szkło jest materiałem bardzo delikatnym i łatwo łamliwym, stąd też kiedy widzimy na takich obiektach obciążenie, nasza podświadomość odczuwa niepokój. Dodatkowo, szklane półki mają z reguły ostro za­kończone krawędzie umiejscowione zwykle na ta­kiej wysokości, że „atakują" nasze oczy, gardło, serce, brzuch czy nawet inne, bardziej wrażliwe części naszego ciała!

Noże kuchenne zawieszone na stojaku lub wyeks­ponowane na półce tak, iż są widoczne od razu po wejściu do kuchni.

Ostre rogi szafek, ścianki kominkowe itp. wysta­jące w kierunku wejścia do pokoju lub też w stro­nę miejsca przeznaczonego do odpoczynku i re­laksacji. W takiej sytuacji można zmniejszyć siłę oddziaływania poprzez umieszczenie przed taki­mi przedmiotami wysokich roślin doniczkowych lub lamp. Można również powiesić w takim miej­scu lub w jego pobliżu dekorację, np. w postaci dzwonków poruszanych siłą powietrza lub innych ruchomych przedmiotów, co pozwoli odciągnąć naszą uwagę.

Przyjrzeliśmy się szerokiej gamie umieszczonych we wnętrzu domu elementów, które mogą wpływać na nasze poczucie bezpieczeństwa i pewności. Jed­nakże należy w tym miejscu podkreślić, że wpływ na nasze samopoczucie ma również wszystko, co widzi­my, kiedy patrzymy na zewnątrz domu. Są to obsza­ry kontrolowane przez innych ludzi, firmy lub lokalne władze.