ZEWNĘTRZNA CZĘŚĆ DOMU

Najistotniejszym aspektem bezpieczeństwa na zewnątrz domu jest granica zaznaczająca naszą prze­strzeń. Musi ona zostać wyraźnie określona, pozo­stać solidna i nienaruszona. Połamane płoty, ścianki i żywopłoty stwarzają poczucie wystawienia lub po­datności na niebezpieczeństwo, nawet jeśli miesz­kasz w sąsiedztwie, w którym największym zagroże­niem jest kot sąsiadów. Furtki kończące ścieżki czy bramy na granicy podjazdu i drogi publicznej rów­nież przyczyniają się do ogólnego poczucia bezpie­czeństwa.

Idealna sytuacja występuje, kiedy dróżka prowa­dząca z ulicy do głównego wejścia domu nie jest linią prostą. Jeśli tak nie jest, oznacza to symbolicznie, że potencjalni wrogowie (inspektorzy podatkowi, sprze­dawcy okien, roznoszący ulotki reklamujące pizze­rię, itp.), którzy chcą się dostać na teren twojej posesji, nie napotykają żadnych przeszkód. Przypomnij sobie o fosach dokoła średniowiecznych zamków, które bu­dowano w formie zygzaków tak, iż najeźdźcom trud­niej było dokonać bezpośredniego ataku na warownię. Jeżeli prowadząca do drzwi domu dróżka jest prosta o nie można tego zmienić, zasadź blisko niej kwiaty lub też rośliny zwisające nad nią, co stworzy wraże­nie, że linia nie jest prosta.

Co robić w przypadku, gdy nie ma żadnej dróżki prowadzącej do drzwi frontowych, które otwierają się bezpośrednio na główną arterię komunikacyjną?

Poniżej przedstawiam kilka możliwych rozwiązań.

Zamontuj we frontowych drzwiach wysokiej jako­ści, trwałe zamki i rygle i rutynowo sprawdzaj co wieczór ich skuteczność. Działanie takie ma na celu odstraszenie potencjalnych intruzów, jedno­cześnie zamykanie i ryglowanie drzwi wytwarza mentalne poczucie bezpieczeństwa, przynoszące duże korzyści - wytwarza się w naszym wnętrzu „energia" bezpieczeństwa i pewności.

Postaw posągi (statuetki) strażników-opiekunów po obu stronach drzwi. Mogą to być statuetki groź­nych psów, lwów, wojowników itp. Oczywiście, je­śli mieszkasz w dzielnicy, gdzie często kradną, musisz w jakiś sposób ochronić twoich strażników, na przykład poprzez przymocowanie ich do ściany.

Podobny efekt do powyższego będą miały posta­wione po obu stronach drzwi wysokie rośliny. Je­żeli nie są jednakowej wielkości, ustaw wyższą roślinę po prawej stronie, kiedy patrzysz z ze­wnątrz na drzwi.

Przymocuj obrazy przedstawiające opiekunów twojego domu do drzwi wejściowych (anioł stróż czy też kołatka w kształcie głowy lwa).

Powieś małe dzwoneczki u drzwi tak, że wydają dźwięki, kiedy drzwi się otwierają. Zaspokoi to po­trzebę bezpieczeństwa twojej podświadomości, stanowi system „wczesnego ostrzegania", kiedy ktoś wchodzi do domu, pozwalający na przygotowanie w razie konieczności obrony. W feng shui można też zastosować na zewnątrz drzwi dzwon­ki o połyskujących, odbijających światło rurkach, co symbolicznie ma odbijać z powrotem lub roz­praszać wszelkie negatywne energie oddziałujące na dom. Prawdopodobnie bardziej skutecznym sposobem na ochronę domu jest alarm przeciw- włamaniowy, lecz czasami, by czuć się naprawdę bezpiecznie musimy zaspokoić potrzeby naszej bardziej prymitywnej części umysłu.

 Bezbronność jest cechą yin, siłę postrzega się jako bardziej yang. Dlatego powinniśmy zwiększyć licz­bę cech yang w pobliżu drzwi wejściowych poprzez wykorzystanie światła, intensywnych kolorów czy barierek ze szpiczastymi końcami w pobliżu wej­ścia (szpiczaste zakończenia mają kształt „ognia", który jest yang - zob. rozdział drugi).